Menu

Sprzedaż domu wydaje się trudnym i czasochłonnym zajęciem, jednak jeśli odpowiednio się do tego przygotujemy, to cały proces może pójść niezwykle sprawnie. Nie trzeba stosować specjalistycznych sztuczek marketingowych, by znaleźć nabywcę. Czasem wystarczy jedynie zadbać o szczegóły i pamiętać o kilku ważnych zasadach. 

 

1. Perfekcyjna czystość

czystość w domu to podstawa


To jest ten czas, kiedy naprawdę trzeba przyłożyć się do porządków. Samo przetarcie blatów czy uprzątnięcie naczyń nic nie da. Tym razem musimy dokładnie wyczyścić każdą powierzchnię w domu – góry szafek, kaloryfery czy rolety. Łazienka musi błyszczeć i pachnieć z daleka. Tak poważne porządki należy odpowiednio zaplanować, bo całkiem możliwe, że zajmą nam kilka dni. Jeśli nie mamy takiej możliwości, to warto pomyśleć o wynajęciu profesjonalnej ekipy sprzątającej. Ten jednorazowy koszt na pewno będzie dobrą inwestycją, ponieważ perfekcyjnie czysty dom można sprzedać nawet o kilka tysięcy drożej.

 

2. Przytulnie, ale bez przesady


Uwielbiamy odwiedzać naszych bliskich i oglądać zdjęcia znajomych, które są porozwieszane na ścianach. Jednak postawmy się na chwilę w roli kupującego i zastanówmy się, czy chcielibyśmy zamieszkać w miejscu, które jest przeładowane wspomnieniami i emocjami innych osób? Zapewne nie, gdyż nigdy nie moglibyśmy się poczuć tam tak, jak we własnym domu. Zanim więc przeprowadzimy pierwszą wizytę usuńmy z widoku osobiste rzeczy. Książki, zdjęcia, dyplomy, plakaty – to wszystko powinno znajdować się teraz w kartonach. Pamiętajmy też o kurtkach i butach w przedpokoju. Dom na sprzedaż ma sprawiać wrażenie gotowego na przyjęcie nowych lokatorów, a nie na przyjmowanie gości.

 

3. Zapach mówi najwięcej

zapach w domu


Przed zaplanowaną wizytą nie gotujmy w domu niczego, co powoduje nieprzyjemne zapachy. Nie chcemy, aby woń przynosiła skojarzenie z restauracją czy z barem typu fast-food. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby przygotować ciasto lub inne pięknie wyglądające i pachnące przekąski. Dzięki temu nabywcy będą mogli sobie wyobrazić, jak w pochmurny dzień siadają w kuchni i zajadają się pysznościami. Pamiętajmy też o tym, aby nie przesadzać z odświeżaczami powietrza. Mogą być one duszące i zbyt chemiczne. Warto zastosować prosty trik – do garnka z wodą wrzucamy pokrojoną cytrynę i przyprawy, takie jak cynamon i goździki. Tak zagotowana mikstura napełni cały dom świeżym i naturalnym aromatem. Dobrym pomysłem są również świeczki zapachowe, które nie tylko zneutralizują woń w domu, ale także dodadzą przytulną atmosferę. 

 

4. Neutralność dla każdego


Intensywne kolory ścian nie są tym, co każdy lubi. Być może świetnie wyglądają i wpasowują się w ogólny wystrój domu, ale wtedy musielibyśmy szukać kupców, którzy mają dokładnie taki sam gust jak my, a to może być niezwykle trudne. Warto więc postawić na neutralne odcienie, takie jak biel czy szarości, dzięki czemu wizytujący nie będą się skupiać na konkretnych ścianach, a oceniać przestrzeń jako całość. Możemy natomiast trochę ożywić dom poprzez dodatki – poduszki, kwiaty, narzuty. Te małe elementy łatwo zmienić, więc nikt nie powinien poczuć się nimi przytłoczonym. 

 

5. Meble z klasą


Jeśli nie planujemy zabierać ze sobą mebli, to musimy zadbać o to, by były one estetyczne, funkcjonalne, a co najważniejsze – by mogły spodobać się większości osób. Aby pomóc kupującym wyobrazić sobie siebie w danym domu, pozbądźmy się sztuki lub innych przedmiotów, które mogą dzielić ludzi o różnych gustach. Klasyczne malarstwo pejzażowe brzmi dobrze, jednak już odważna grafika z nagą modelką może być odstraszająca. Fotel w panterkę zastąpmy klasycznym siedziskiem, a zamiast puchatego dywanu w neonowym kolorze wybierzmy coś bardziej praktycznego. Pamiętajmy też o zasadzie, że im mniej, tym lepiej. Wyrzućmy więc wszystkie meble, które nie spełniają żadnej funkcji lub są trochę zniszczone. Nie dodają one do domu żadnej wartości, a będą tylko potęgować wrażenie zagraconej przestrzeni. 

 

6. Dekoracyjne światło


Latem otwórzmy wszystkie okna, zimą rozsuńmy rolety, aby wpuścić naturalne światło i pokazać widok, który znajduje się na zewnątrz. Włączmy też wszystkie lampy, zainwestujmy w te stołowe i podłogowe, dzięki którym będziemy mogli podkreślić najbardziej atrakcyjne miejsca w domu i ukryć te, którymi nie chcemy się chwalić. Jasny, wesoły pokój wygląda na większy i bardziej zachęcający. Do wzmocnienia tego efektu możemy wykorzystać lustra lub świece. 

 

7. Przestrzeń zagospodarowana z sensem


Postarajmy się pokazać nabywcom, że zapłacą za dobrze przemyślany dom, w którym nie marnuje się żaden metr kwadratowy. To wolne pomieszczenie, które do tej pory traktowaliśmy jednocześnie jako biuro, sypialnię dla gości i składzik, raczej nie spodoba się kupującym. Musimy jasno zaznaczyć, po co istnieje dany pokój, dodając podczas oprowadzania, że można go przekształcić w coś innego. Bardzo ważne są również szafy i garderoby. Przestrzeń do przechowywania jest ogromnym atutem, a jeśli nasze szafy są wypchane po brzegi, to zapewne nabywcy uznają, że jest ona zbyt mała, a jej powiększenie stanowiłoby dla nich kolejny koszt. Utrzymujmy więc taki porządek, by w razie potrzeby pokazać, że szafy pomieszczą wszystkie przedmioty przy czteroosobowej rodzinie i jeszcze zostanie w nich trochę miejsca!

 

8. Efektywna renowacja


Oczywiście najlepiej by było, gdybyśmy mogli wymienić wszystkie meble, odmalować każdą ścianę i jeszcze dokupić najnowsze sprzęty, ale bardzo często jest to po prostu ponad możliwości naszego budżetu. Warto więc zabrać się za renowację w inny, bardziej przystępny sposób. Przeciekający kran, pęknięta uszczelka, plama na tapicerce, obluzowana roleta – my mogliśmy już przywyknąć do tych rzeczy, ale dla kupującego będzie do jasny sygnał, że dom na sprzedaż nie jest tyle wart, ile założyliśmy. Poprawmy więc nawet najdrobniejsze mankamenty, dokręćmy drzwiczki w szafach kuchennych, przemalujmy je lub dodajmy nowe uchwyty. Te detale naprawdę robią wrażenie. Dotyczy to również obejścia. Czasem zmiana wycieraczki lub porządne wyszorowanie przycisku dzwonka może całkowicie zmienić nastawienie kupującego. 

 

Dodaj ogłoszenie

Kiedy Twój dom będzie gotowy do sprzedaży dodaj ogłoszenie na odwlasciciela.pl i sprzedaj go bez pośredników.

 

Dodaj ogłoszenie

Skontaktuj się z nami

Potrzebna Ci pomoc? Napisz do nas lub zadzwoń