Dodaj nieruchomość do 100 portali nieruchomości

Jak przygotować dom lub mieszkanie do sprzedaży?

Sprzedaż domu lub mieszkania może z pozoru wydawać się czasochłonnym procesem. Jednakże, odpowiednie przygotowanie lokalu w większości przypadków przyczynia się do znacznego skrócenia czasu ofertowania, czyli szybkiej sprzedaży. W poradniku znajdują się najistotniejsze wskazówki, które jeżeli zostaną sumiennie zastosowane, wpłyną nie tylko na zwiększenie zainteresowania ofertą, ale i wzrost wartości nieruchomości.​

 

1. Perfekcyjna czystość

czystość w domu to podstawa

Choć może wydać się to banalne, to najistotniejszą kwestią jest uporządkowanie przestrzeni lokalu. Oczyszczenie jakie powinno zostać wykonane przed wykonaniem zdjęć do oferty oraz wizytami potencjalnych nabywców, powinno różnić się od codziennego sprzątania. Takie porządki należy odpowiednio zaplanować, bo całkiem możliwe, że zajmą kilka dni. Jeśli jako sprzedający, nie mamy możliwości poświęcić się sprzątaniu, to warto pomyśleć o wynajęciu profesjonalnej ekipy sprzątającej. Ten jednorazowy koszt będzie procentującą inwestycją, ponieważ perfekcyjnie czysty dom można sprzedać nawet o kilka tysięcy drożej. 


Decydując się na zrobienie porządków we własnym zakresie, w pierwszej kolejności należy pozbyć się z mieszkania rzeczy, które nadmiernie przytłaczają i przysłaniają przestrzeń. Istotnym jest również, dokładne odkurzenie każdej powierzchni. W szczególności, należy zadbać o te miejsca, które pomijane są podczas rutynowego sprzątania – góry szaf, kaloryfery, rolety okienne, włączniki światła i zakamarki za meblami. 


Należy również zadbać o czystość stref mokrych – łazienki i kuchni. Z zasięgu wzroku należy usunąć nieestetycznie wyglądające, różnokolorowe, plastikowe butelki płynów i kosmetyków. Płyn do naczyń oraz mydło do rąk można przelać do ozdobnych opakowań z dozownikiem. 
Zmienione powinny zostać tekstylia - firany, zasłony i ręczniki. Na nieestetyczną, zużytą kanapę czy fotel można narzucić miękki koc oraz dodać ozdobne poduchy. Z mieszkania warto wynieść starsze, niepasujące i odwracające uwagę dywany i chodniki, wymienić wycieraczkę. Należy pamiętać, aby zadbać o czystość i depersonalizację holu, który jest wizytówką każdego domu.

 

2. Przytulnie, ale bez przesady

Oferowane mieszkanie powinno wzbudzać pozytywne emocje wśród zainteresowanych zakupem. Aby tak się stało, warto zadbać, aby podczas wizyty pobudzić wszystkie zmysły odwiedzających. Miękkie ręczniki, strukturalne zasłony, świeże kwiaty oraz przyjemny zapach czystości mogą okazać się kluczem do sukcesu.
Dom na sprzedaż ma sprawiać wrażenie gotowego na przyjęcie nowych mieszkańców. Aby podczas wizyty potencjalni kupujący poczuli się jak najbardziej komfortowo, należy zdepersonalizować lokal. Drobne pamiątki i zdjęcia z ostatnich wakacji z Egiptu będą interesujące dla rodziny, nie dla osób, które wchodząc do ofertowanego domu, chcieliby poczuć się „jak u siebie”. 


Należy mieć świadomość, że nabywcy mniej chętnie wezmą pod uwagę zakup mieszkania, które jest wypełnione wspomnieniami i emocjami innych osób. Zanim więc przeprowadzone zostaną pierwsze oględziny, warto usunąć z mieszkania osobiste rzeczy aktualnych lokatorów, takie jak bibeloty, książki, zdjęcia, dyplomy i plakaty. 

 

3. Zapach mówi najwięcej

zapach w domu

Różnorodność preferencji zapachowych powoduje, że nie warto ryzykować specjalnym perfumowaniem wnętrza całego domu. Odświeżacze powietrza mogą być zbyt duszące i chemiczne. W zamian, można postawić na neutralny zapach czystości, przeplatający się co najwyżej z kuszącym aromatem świeżo zaparzonej kawy, cytrusów lub mieszanki cynamonu i goździków. Tu można zastosować prosty trik, aby tuż przed wizytą do garnka z wodą wrzucić pokrojoną cytrynę i przyprawy, takie jak cynamon i goździki. Tak zagotowana mikstura, napełni cały dom świeżym i naturalnym aromatem.


Przed oględzinami należy wystrzegać się intensywnych zapachów kuchennych. Może przynieść to efekt odwrotny do zamierzonego i dawać skojarzenie z restauracją czy z barem typu fast-food. Pozytywne emocje, mogą wzbudzić za to domowe wypieki lub inne atrakcyjnie wyglądające i aromatyczne przekąski. Takie działania przywołają pozytywne emocje związane z czasem spędzonym przy wspólnym stole.


Jeżeli na co dzień w mieszkaniu przebywają zwierzęta, warto poprosić sąsiadów lub rodzinę o chwilowe zaopiekowanie się pupilami. Neutralizacja zapachów zwierząt to przede wszystkim wyniesienie z domu wszelkich akcesoriów do nich należących. Dodatkowo, pomocne będą oczyszczenie sofy, foteli, krzeseł i podłóg. Aby pozbyć się niekorzystnych zapachów można również użyć dostępnych na rynku oczyszczaczy powietrza lub świec o neutralnych, nieduszących zapachach. 

 

4. Neutralność dla każdego

Intensywne kolory ścian nie są tym, co lubi każdy. Mogą natomiast w istotny sposób zmienić klimat wnętrza. Jako dotychczasowi lokatorzy, być może dobrze czuliśmy się przy ognisto czerwonej ścianie w salonie lub intensywnej zieleni w sypialni. Jednakże, prawdopodobieństwo znalezienia kupca o podobnych preferencjach może być zaskakująco trudne. Jeżeli chodzi o kolorystykę, to tak jak w przypadku zapachu warto postawić na neutralność. Jasne odcienie ścian przypadną do gustu większości.


Wykonanie prostego odświeżenia ścian nie jest kosztowne, a neutralne odcienie bieli, beżu i szarości sprawią, że potencjalni kupujący będą mieli wrażenie większej przestrzeni. 


Dobrym pomysłem jest ożywienie wnętrza poprzez dodatki, takie jak miękkie, różnokolorowe poduszki, świeże kwiaty i zielone rośliny, strukturalne narzuty, jednolite zasłony. Te małe elementy łatwo zmienić, więc odwiedzający nie powinni poczuć zbędnego przytłoczenia.

Myślisz o sprzedaży domu lub mieszkania?

Dodaj ogłoszenie do 100 portali jednocześnie i sprzedaj szybciej bez pośredników!

Dodaj ogłoszenie

5. Meble z klasą

Jeśli sprzedający oferuje mieszkanie w formule „do wejścia”, tzn. wraz z wyprowadzką w mieszkaniu planuje się pozostawić większość wyposażenia i mebli, to należy zadbać o to, by były one sprawne, czyste, funkcjonalne, a co najważniejsze – możliwie neutralne pod względem estetycznym. Tak jak opisano w punkcie dotyczącym depersonalizacji, aby pomóc kupującym wyobrazić sobie siebie w sprzedawanym domu, należy pozbyć się elementów personalnych, w tym akcesoriów, których obecność może dzielić ludzi o różnych gustach. Zdjęcia mogą zostać zastąpione przez neutralne grafiki o prostych zestawieniach kolorystycznych, pochodzące z darmowych hostingów internetowych. Należy unikać odważnych obrazów, np. aktów, dewocjonaliów i innych, które dla potencjalnych nabywców mogą być odstraszające.


Staromodne kanapy i fotele w pstrokaty wzór można przykryć jednolitym kocem lub narzutą. Analogicznie, dobrze jest pozbyć się również niepasujących dywanów i chodników. Tu obowiązuje zasada „mniej znaczy więcej”. Wynieśmy więc wszystkie meble, które nie spełniają żadnej funkcji lub są zniszczone. Nie dodadzą one sprzedawanemu mieszkaniu żadnej wartości, a będą tylko potęgować wrażenie niewielkiej przestrzeni i zagracenia.

6. Dekoracyjne światło

Najlepsze podczas oględzin jest neutralne światło dzienne. Jasne pomieszczenia wyglądają na większe i bardziej zachęcające. Zatem, zarówno do zdjęć jak i podczas oględzin można  rozsunąć zasłony i rolety, a latem nawet otworzyć niektóre okna. Jeżeli wizyta potencjalnych nabywców ma odbyć się wieczorem, warto postawić na wielopunktowe źródła światła bocznego. Dodatkowe lampy stołowe i podłogowe mogą pomóc w podkreśleniu najbardziej atrakcyjnych miejsc w domu. Dla efektu większej przestrzeni można również wykorzystać dodatkowe lustra. Świece w wielu miejscach w domu zbudują przytulną atmosferę. 

 

7. Przestrzeń zagospodarowana z sensem

Łatwość aranżacji przestrzeni stanowi bardzo ważny atut nieruchomości. Przygotowując mieszkanie na sprzedaż, należy pozbyć się niefunkcjonalnych i przeszkadzających w swobodnym poruszaniu się mebli. Potencjalni nabywcy muszą mieć poczucie, że wydając długo zbierane oszczędności na nową nieruchomość, będzie ona dla nich funkcjonalna i wygodna. 


Aby podkreślić, że przestrzeń domu czy mieszkania może być w łatwy sposób wykorzystana dla zaspokojenia potrzeb nowych nabywców, warto niezagospodarowanym i pustym dotąd pomieszczeniom nadać specyficzny charakter. Łatwym sposobem na wprowadzenie nowych funkcji jest na przykład postawienie na parapecie maskotki, która będzie przywodzić na myśl pokój idealny dla dziecka, ustawienie małego stolika z książką – gabinet, materaca z poduszkami oraz kocem – sypialnię. 


Istotnym elementem przestrzeni są również funkcjonalne szafy i garderoby. Jeżeli zabudowane szafy są stałym elementem wyposażenia mieszkania, to należy spodziewać się, że podczas oględzin, nabywcy zwrócą się o ich otworzenie. Porządek lokalu nie może być więc złudnym i powierzchownym. Wypełnione po brzegi szafy mogą sprawić, że potencjalni nabywcy uznają, że dostępna przestrzeń do przechowywania jest zbyt mała, a zabudowanie dodatkowych szaf będzie wymagało wysokich nakładów.

 

8. Efektywna renowacja

Przeciekający kran, pęknięta uszczelka, plama na tapicerce, obluzowana roleta – takie rzeczy dla kupującego mogą być jasnym sygnałem, że wartość oglądanej nieruchomości jest dużo niższa niż cena sprzedającego. Dlatego, jeżeli gruntowny remont jest poza zasięgiem budżetowym sprzedającego, to przygotowując mieszkanie na sprzedaż należy przede wszystkim zadbać aby niedociągnięcia i usterki, do których mieszkający już przywykli, zostały usunięte.


Do najczęstszych detali, które łatwo można poprawić są obluzowane drzwiczki mebli kuchennych i szaf, wytarte rączki i uchwyty, zabrudzone włączniki świateł i dzwonka. Tego typu szczegóły w znaczący sposób zwracają uwagę zainteresowanych. Należy zadbać, aby nie stały się argumentem przy negocjacji ceny sprzedaży. 

Myślisz o sprzedaży domu lub mieszkania?

Dodaj ogłoszenie do 100 portali jednocześnie i sprzedaj szybciej bez pośredników!

Dodaj ogłoszenie

Potrzebna Ci pomoc?

Napisz do nas lub zadzwoń