Jak szybko sprzedać mieszkanie lub dom bez pośredników?
Jak sprzedać mieszkanie lub dom po atrakcyjnej cenie? Jak zrobić to sprawnie? Jak przygotować je do sprzedaży? Takie pytania zadaje sobie każdy sprzedający chcący sprzedać swoją nieruchomość szybko i bez pośredników. Wbrew pozorom nie wystarczy tylko umieścić oferty na kilku portalach ogłoszeniowych. Aby uzyskać pożądane, warto włożyć trochę wysiłku i zastosować odpowiednie taktyki. W ten sposób, szybkie znalezienie kontrahenta będzie w zasięgu ręki.
Samemu czy z pośrednikiem?
Niewątpliwie współpraca z agencją nieruchomości jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. To agent przygotowuje opis nieruchomości, wykonuje zdjęcia, prezentuje mieszkanie potencjalnym kupującym, przygotowuje dokumenty oraz dba o umieszczenie i uaktualnianie ogłoszenia na portalach ogłoszeniowych. Jednak musimy mieć świadomość, że nie robi tego za darmo. Prowizja biur nieruchomości zwykle waha się pomiędzy 1,5% a 3% ceny transakcyjnej, do tego należy doliczyć jeszcze podatek VAT. Przykładowo sprzedając mieszkanie za 350 tysięcy złotych, przy prowizji zaledwie 2% zapłacimy agencji 7000 zł netto (8610 zł brutto).
Koszty pośrednictwa mogą być podzielone między kupującym a sprzedającym, dlatego też ogłoszenia bezpośrednie są bardziej atrakcyjne dla osób poszukujących własnego kąta.
Aby zaoszczędzić od kilku, do nawet kilkunastu tysięcy złotych, warto spróbować sprzedaży na własną rękę. W tym artykule podpowiadamy jak to zrobić.
1. Wycena
Właściwie określona cena ofertowa może mieć istotny wpływ na powodzenie procesu sprzedaży nieruchomości. Jeśli mieszkanie wycenione jest zbyt nisko, można spodziewać się szybkiego znalezienia potencjalnego nabywcy. Jeżeli jednak cena ofertowa będzie zbyt wysoka lub nienegocjowana może odstraszyć kontrahentów.
Jeżeli sprzedający samodzielnie dokonuje wyceny nieruchomości w oparciu o dane rynkowe, powinien mieć na uwadze, że ceny ofertowe mogą znacząco różnić się od ostatecznych cen sprzedaży nieruchomości. Przy wycenie warto wpasować się rynkowe widełki cen nieruchomości podobnej do naszej. Podobieństwa należy szukać w powierzchni, ilości pomieszczeń, dostępności pomieszczeń dodatkowych – piwnicy, garażu, balkonu, spiżarni, garderoby itp., standardzie, wyposażeniu stałym.
Więcej cennych wskazówek dotyczących wyceny nieruchomości i nie tylko znajduje się w artykule „Jak napisać skuteczne ogłoszenie o sprzedaży i wynajmie mieszkania?”.
Myślisz o sprzedaży domu lub mieszkania?
Dodaj ogłoszenie do 100 portali jednocześnie i sprzedaj szybciej bez pośredników!
2. Zadbaj o porządek swojej nieruchomości.
Kompleksowe uporządkowanie przestrzeni, w której przez wiele lat się mieszkało może być nie lada wyzwaniem. Porządki w mieszkaniu na sprzedaż muszą obejmować szerszy zakres niż codzienne sprzątanie. Jeżeli zabudowane szafy stanowią element wyposażenia mieszkania „do wejścia” to należy zadbać również o porządek w ich wnętrzach. Stąd, sprzątanie poprzez ukrycie części wyposażenia i bibelotów nie jest najlepszym pomysłem. Zdezorganizowane i przeładowane szafy będą dla potencjalnego nabywcy dowodem na to, że w domu brakuje miejsca na przechowywanie.
3. Usuń spersonalizowane przedmioty.
Usunięcie osobistych zdjęć lub pamiątek pozwoli potencjalnemu nabywcy wyobrazić sobie siebie w oferowanym mieszkaniu. Odwracające uwagę dekoracje utrudniają skupienie się oglądającego na wyróżniających się i szczególnie atrakcyjnych aspektach domu. Doświadczenie najlepszych pośredników w obrocie nieruchomości pokazuje, że nie warto odwracać uwagi od lokalu za pomocą dzieł sztuki, które mogą okazać się nieatrakcyjne dla kupującego. Zadaniem sprzedającego jest sprawić, aby to oferowane mieszkanie było interesujące, nie zaś znajdujące się w nim akcesoria.
4. Zrób małe ulepszenia w mieszkaniu.
Jeżeli sprzedający nie jest doświadczonym „flipperem” to zazwyczaj przed sprzedażą nie warto angażować się w gruntowny remont. Możliwe bowiem, że zainwestowane środki nigdy się nie zwrócą. Zamiast tego, lepiej skupić się na niewielkich usprawnieniach i naprawach usterek. Szczególnie istotne są drobne niedociągnięcia, które znajdują się w sterach mokrych - w łazience i kuchni. Nowe oprawy oświetleniowe, fronty kuchenne, zasłony prysznicowe i okienne, ręczniki czy wycieraczki nie muszą kosztować fortuny, a mogą natychmiast poprawić odbiór mieszkania, pozytywnie wpływając na jego cenę.
5. Dobre zdjęcia to podstawa
Wielu sprzedających nie zwraca dużej uwagi na wykonanie dobrych zdjęć nieruchomości. Umieszczane w portalach ogłoszeniowych fotografie są często słabej jakości, a fotografowane pomieszczenie niedoświetlone i zagracone. Zdarzają się również ogłoszenia bez zdjęć. Jest to podstawowy błąd, który może słono kosztować.
Świat Internetu skonstruowany jest wokół obrazu. Od tego, jakie zdjęcia zostaną umieszczone zależy, czy potencjalny kupujący zapozna się z prezentowaną ofertą. Atrakcyjne aspekty mieszkania powinny znaleźć swoje odzwierciedlenie w unikalnych fotografiach załączanych do ogłoszenia.
Nasza rada! Wybierz odpowiednią, możliwie jasną porę dnia dla sfotografowania każdego z pomieszczeń, uprzątnij przestrzeń oraz pozbądź się niepotrzebnych rzeczy. Zdjęcie wykonane z zachowaniem tych zasad będzie zachęcało do dalszego zapoznania się z ofertą.
Pomocne w wykonywaniu zdjęć nieruchomości może okazać się sprawne oko profesjonalisty. Jeżeli jednak nie zamierzamy inwestować dodatkowych środków w fotografię, można poprosić o pomoc kogoś ze znajomych lub sąsiadów, którym, jako osobom z zewnątrz, łatwiej jest spojrzeć na mieszkanie z perspektywy potencjalnego kupującego. Osoby niezwiązane z lokalem sprawniej rozpoznają mocne strony i słabe strony nieruchomości.
Pierwsze wrażenie kupującego powstaje, gdy ogląda zdjęcia danego mieszkania. Aby osiągnąć sukces, trzeba zadbać, aby było ono jak najlepsze.
Aby przygotować dom do sprzedaży, zachęcamy do zapoznania się z dodatkowymi wskazówkami opisanymi w odrębnym poradniku.
Dodaj ogłoszenie do 100 portali jednocześnie i sprzedaj szybciej bez pośredników!