Ogłaszamy nieruchomości w ponad 100 portalach

Podatek od sprzedaży nieruchomości - jak nie płacić podatku?

Sprzedaż mieszkania, domu lub działki budowlanej kojarzy się powszechnie z uzyskaniem znacznych korzyści. Rzeczywistość nie jest jednak tak piękna, jakby się mogło zdawać. Pierwsze problemy pojawiają się jeszcze przed rozliczeniem z Urzędem Skarbowym. Nie powinien zatem dziwić fakt, iż wielu Polaków zastanawia się wówczas, jak uniknąć płacenia podatku od sprzedaży nieruchomości. Jeżeli również Ty szukasz odpowiedzi na to naprawdę trudne pytanie, to jesteś we właściwym miejscu. Nie czekaj więc i przeczytaj już dziś wpis o tym, co trzeba zrobić, aby legalnie ominąć płacenia znacznych podatków od nieruchomości.

Sprzedaż nieruchomości a podatek – na co zwrócić uwagę?


Nim zdecydujesz się sprzedać nieruchomość, poświęć najpierw chwilę, aby obliczyć wielkość podatku, którą zażąda od Ciebie Urząd Skarbowy. Zrób to nie tylko przed podpisaniem aktu notarialnego, lecz nawet przed sporządzeniem umowy przedwstępnej. Jeżeli tego nie zrobisz, możesz się bowiem później narazić na znaczne, aczkolwiek zbędne straty finansowe. Miej przy tym na uwadze, iż w naszym kraju to nie Urząd Skarbowy nalicza podatek, lecz Ty, czyli podatnik. Na nic zdadzą się zatem usprawiedliwienia o nieświadomości przepisów prawa. W przypadku, gdy zaniedbasz tę kwestię, może się okazać, iż oprócz podatku, do zapłaty będą także i znaczne odsetki. Co gorsza, mogą one rosnąć nawet przez kilka lat, gdyż ta państwowa jednostka nie ma obowiązku przeprowadzenia kontroli od razu po sprzedaniu przez Ciebie działki budowlanej, domu czy też mieszkania. Powraca więc pytanie – jak uniknąć podatku przy sprzedaży nieruchomości? Jeśli została ona nabyta na Twoje własne potrzeby, a co za tym idzie – należy ją zaliczyć do majątku osobistego, to istnieją na to trzy legalne sposoby.

Myślisz o sprzedaży domu lub mieszkania?

Dodaj ogłoszenie do 100 portali jednocześnie i sprzedaj szybciej bez pośredników!

Zobacz ceny!

Podatek od sprzedaży nieruchomości a cele mieszkaniowe​


Jedną z najlepszych opcji na uniknięcie płacenia podatku od sprzedaży nieruchomości są tzw. wydatki na cele mieszkaniowe. Stanowią one bowiem podstawę do zwolnienia z tych uporczywych kosztów. Zalicza się do nich nie tylko kupno domu lub mieszkania, lecz także nabycie nieruchomości gruntowej, która będzie przeznaczona pod wzniesienie budynku mieszkalnego. Oprócz tego ustawa wlicza do tego też budowę, rozbudową, nadbudowę, modernizację oraz remont własnej nieruchomości o charakterze mieszkaniowym, jak również spłacenie zobowiązań, które zostały zaciągnięte w związku z opisanymi wcześniej celami. Niestety, Urzędy Skarbowe zaliczają do tych ostatnich tylko tego rodzaju kredyty, które zaciągnięto na kupno nieruchomości innej, od tej, którą właśnie próbujemy sprzedać bez naliczania nadmiernego podatku. Jak to jednak wygląda od kwestii obrachunkowych?

Wydatki na cele mieszkaniowe a podatek od sprzedaży domu​


Przyjmijmy, iż w 2017 roku kupiliśmy dom za 400 000 zł. Dwa lata później zdecydowaliśmy się sprzedać go z zyskiem – za 600 000 zł. Pierwsza kwota stanowi nasz koszt, druga zaś przychód. Odejmując koszty nabycia nieruchomości, od uzyskanego przychodu, otrzymamy dochód – o wysokości 200 000 zł. To właśnie od tej kwoty powinien być naliczany podatek dochodowy o stawce równej 19 %. W tym przykładzie wynosi on zatem aż 38 000 zł! Jeżeli nie chcemy płacić z tego tytlu ani jednej złotówki, cały przychód – 600 000 zł, powinniśmy wówczas wydać w ciągu dwóch lat podatkowych na jeden z wcześniej opisanych celów, np. kupno nieruchomości gruntowej przeznaczonej pod wzniesienie budynku mieszkalnego. Aby zmniejszyć ten podatek o połowę – tzn. do 19 000 zł, musimy natomiast wydać, na jeden ze wspomnianych celów, połowę naszego przychodu – czyli 300 000 zł. Co istotne, gdy chcemy skorzystać ze zwolnienia podatkowego, musimy po sprzedaży nieruchomości złożyć PIT-39. Należy to zrobić do 30 kwietnia kolejnego roku. Jak to wygląda w praktyce? Gdy sprzedamy dom w 2019 roku, deklarację PIT-39 musimy złożyć do 30 kwietnia 2020, zaś wydatki na cel mieszkaniowy powinniśmy zrealizować do 31 grudnia 2021 roku. Jest to logiczne, prawda?

Podatek od sprzedaży mieszkania przed upływem 5 lat to mit?


Jeżeli nadal zastanawiasz się, jak uniknąć podatku od sprzedaży nieruchomości, ponieważ nie planujesz skorzystać z żadnego celu mieszkaniowego, to nie musisz załamywać rąk, bo mamy na to dobry patent. Wystarczy poczekać! Jak to możliwe? To proste – po tym, gdy minie 5 lat od chwili nabycia nieruchomości, można ją bez problemu sprzedać i to bez opodatkowania! Warto jednak przy tym pamiętać, iż istotny jest tu sposób liczenia. Urząd Skarbowy bierze bowiem pod uwagę nie lata kalendarzowe, lecz podatkowe. W związku z tym, gdy kupisz 12 czerwca 2019 roku np. dom, to można go będzie sprzedać – bez konieczności martwienia się o podatek dochodowy – dopiero 1 stycznia 2025 r. W obecnym – 2019 roku, można zaś zbyć bez podatku te nieruchomości, które zostały kupione w 2013 r. i w latach wcześniejszych.

Sprzedaż domu a podatek – czy można go uniknąć?​


Ostatnią szansą na to, aby legalnie uniknąć płacenia podatku od zbycia mieszkania, domu lub działki budowlanej jest osiągnięcie z tego tytułu braku zysku, lub… po prostu straty. To, jaki będzie bilans ze sprzedaży nieruchomości wpływa bowiem bezpośrednio na to, czy podatek dochodowy zostanie w ogóle naliczony. W przypadku, gdy dochód wyniesie 0 zł lub stracimy na tej transakcji, nie będziemy musieli wówczas płacić żadnego podatku od nieruchomości, gdyż jest on naliczany wyłącznie od uzyskanego dochodu. Warto być jednak ostrożnym w chwili, kiedy weszliśmy w jej posiadanie na zasadzie darowizny lub spadku. Z racji tego, iż została ona nabyta bez żadnego kosztu, podczas sprzedaży naliczany jest od niej podatek w wysokości 19% wartości. Dla działki budowlanej o wartości 500 000 zł trzeba będzie wtedy zapłacić podatek o wysokości 95 000 zł! Jak już jednak wiesz po lekturze tego wpisu, można legalnie tego uniknąć – za sprawą wydatków na cele mieszkaniowe lub po odczekaniu 5 lat.

Podatek od sprzedaży działki a działalność gospodarcza​


Jak już podaliśmy wcześniej, trzy wspomniane, legalne sposoby na uniknięcie podatku od sprzedaży nieruchomości dotyczą tylko sytuacji, gdy jest ona częścią majątku osobistego. Nie powinny zatem kierować się tymi sugestiami ani podmioty gospodarcze zajmujące się handlem mieszkaniami, domami czy działkami budowlanymi, ani też firmy posiadające nieruchomości w swojej ewidencji środków trwałych. Zdecydowanie lepszym wyjściem będzie tu za to skorzystanie z dedykowanych porad indywidualnego doradcy podatkowego.

Myślisz o sprzedaży domu lub mieszkania?

Dodaj ogłoszenie do 100 portali jednocześnie i sprzedaj szybciej bez pośredników!

Zobacz ceny!

Potrzebna Ci pomoc?

Napisz do nas lub zadzwoń